مطالب, وبلاگ

10 کاربرد اصلی لیفتراک ها

کاربرد لیفتراک

لیفتراک ها یکی از شاخصترین و شناخته شده ترین ماشین آلات مورد استفاده در انبارها و کارگاه و تولیدی ها هستند. کابین کوچک و شاخک های آن ها بارزترین مولفه ی شناسایی بصری این نوع دستگاه ها از سایر ماشین آلات می باشد.
لیفتراک ها کاربردهایی فراتر از فقط جابجای محصولات و بارها در فضای انبار و بین قفسه ها را دارند. اگرچه این موضوع شاید رایج ترین کاربرد آن ها باشد، اما توانمندی های لیفتراک ها فقط به جابجایی بار ختم نمی شود.
آیا میدانید 10 کاربرد اصلی لیفتراک ها چیست و براساس این کاربردها در چه محیط هایی قابل استفاده هستند؟
1. انبارها
2. سایت های ساخت و ساز
3. بارگیری در اسکله
4. مراکز بازیافت
5. دامپینگ
6. برف روبی
7. جارو و نظافت
8. پشته سازی
9. جابجایی مردم
10. بارگیری و تخلیه

1. انبارها:
همانطور که میدانید در محیط انبار لیفتراک ها وظیفه ی مهمی دارند. جابجایی بار در محیط و بین قفسه ها کار اصلی آن ها در انبارهاست. ممکن است برخی در انبارها از جک پالت ها برای بلند کردن محصولات و بارها از روی زمین استفاده کنند. اما لیفتراک ها در این حوزه کاربردی تر هستند. چرا که می توانند تا ارتفاع خاصی بارها را بالا برده و آن ها را در قفسه ها جایگذاری کنند. قابلی جابجایی بار با وزن بیشتر می تواند یکی از عللی باشد تا لیفتراک ها بیشتر از جک پالت ها در انبار مورد استفاده قرار بگیرند.
با توجه به نیاز انبار و با استفاده از الحاقیه های صحیح مثل انواع عدل گیر، رول گیر، بشکه گیر، شاخک و بلوک گیر می توان بار مورد نظر را به راحتی و بدون صرف نیروی اضافه جابجا کرد.
2. سایت های ساختمانی
در محیط سایت های ساختمانی لیفتراک ها کاربرد بسیاری دارند. شاید متنعجب شوید ولی این حقیقت است. لیفتراک های طراحی شده مخصوص زمین های ناهموار در محیط این کارگاه ها کاربرد بالایی دارند. تخلیه و جابجایی آجر و مصالح تا محل مورد نظر، از عمده کاربردهای لیفتراک ها می باشد. بلوک گیر ها در این مورد بسیار کاربردی هستند و طراحی خاص آن ها کمک شایانی به جابجایی سریع و آسان بلوک ها می کند. در زمان تخریب نیز لیفتراک ها می توانند برای خارج کردن نخاله های ساختمانی کاربردی باشند.
3. بارگیری در اسکله ها
اسکله های بارگیری و اسکله های کشتی ها محلی هستند که استفاده از لیفتراک ها در آنجا رواج زیادی دارد. اپراتور لیفتراک، شاخک را به زیر پالت برده و آن ها را جابجا می کند. در مواردی نیز بارهای بدون پالت را نیز لیفتراک ها به سادگی جابجا می کنند. یکی از موارد استفاده از لیفتراک ها در محیط اسکله ها، هدایت لیفتراک ها مستقیما به پشت کامیون ها برای بارگیری و تخلیه و جابجایی بارها در آن هاست. تخلیه و بارگیری پالت و سایر موارد از تخصص های لیفتراک است. تجهیزات بهتری برای اضافه کردن یا برداشتن بارها در قفسه‌ها، کشتی‌ها یا کامیون‌ها وجود ندارد. بسیاری از کشتی‌ها دارای محفظه‌هایی هستند که راننده لیفتراک می‌تواند محموله‌ها را به گونه‌ای که تجهیزات دیگر نمی‌توانند انجام دهند، در آن‌ها قرار دهد.
4. مراکز بازیافت
کاربردهای لیفتراک در مراکز بازیافت شامل جابجایی عدل های فشرده مواد از مکانی به مکان دیگر و ریختن مواد سست در جایی است که باید باشد. لیفتراک ها می توانند عدل های مواد مانند کاغذ را با چنگال جابجا کنند، اما دستگاه گیره عدل حرکت مواد عدل بندی شده را آسان تر می کند. برخی افراد چنگال ها را زیر مواد می لغزند و آنها را روی زمین فشار می دهند، اما این یکی از کاربردهای تایید شده برای لیفتراک ها نیست. مراکز بازیافت آلومینیوم، شیشه یا پلاستیک ممکن است برای جابجایی مواد به یک قیف یا سایر اتصالات نیاز داشته باشند. یک لیفتراک 8000 تا 11000 پوندی باید برای اکثر کارهای مرکز بازیافت به اندازه کافی سنگین باشد.
5. دامپینگ فاضلاب
اپراتورها می توانند قیف ها را به چنگال ها وصل کنند و اغلب آنها را بدون خارج شدن از صندلی خود رها می کنند. این قیف ها به رانندگان لیفتراک اجازه می دهد تا مواد زائد را بلند کرده و بار را در سطل زباله بیندازند. قیف ها همچنین خاک یا زباله های فضای باز را جابجا می کنند و لیفتراک ها را حتی مفیدتر می کنند.
6. برف روبی
اتصال تیغه ای برای لیفتراک ها یکی از کاربردهای لیفتراک را فراهم می کند که نشان می دهد این ماشین ها چقدر می توانند همه کاره باشند. علاوه بر انواع جابجایی و تخلیه و حمل و روی هم انبار کردن، با اتصال تیغه ی برف روبی در زمستان لیفتراک ها به کمک شهرداری ها می آیند تا پس از بارش برف خیابان ها را آماده تردد کنند. این تیغه می تواند خاک و آلودگی های کم وزن را نیز کنار بزند.
7. جارو و نظافت
جارو کردن با لیفتراک ها یکی از توانمندی هایی است که اکثرا افراد را شگفت زده می کند. با اتصال نوعی جارو که برای جلوی دستگاه طراحی شده می توان محیط انبار را نیز به راحتی از هر گونه آلودگی پاک کرد. این جارو ها معمولاً روی شاخک ها حرکت می کنند. موهای جارو به اندازه‌ای متراکم و سفت هستند که اتصال می‌تواند براده‌های چوب، خاک اره، خاک درشت، سنگ‌ها، آجرها و ضایعات چوب یا قطعات شکسته پالت را جارو کند. برس های دوقلو که می چرخند و لایه برداری می کنند نیز نوعی دیگر از جاروهای طراحی شده برای نصب بر روی لیفتراک ها هستند.
8. پشته و انباشته سازی
چیدمان اقلام، به ویژه پالت ها، یکی از بهترین کاربردهای لیفتراک در انبارها و هر جایی که اقلام نیاز به چیدن دارند است. حتی زمانی که کارگران از لیفتراک برای حمل اقلام استفاده نمی‌کنند، می‌تواند آن‌ها را برای جابجایی سایر تجهیزات درون بارها قرار دهد. حرکت عمودی شاخک ها برای اقلام مسطح در قفسه های بلند و طبقات بالایی کاربردی بسیار عالی برای مجموعه ها می باشد تا علاوه بر برداشتن بارها از روی زمین، بارها را به راحتی طبقه بندی و مرتب کنند.
9. جابجایی افراد
این جابجایی نه به معنای استفاده به عنوان یک وسیله ی نقلیه برای جابجایی بلکه به معنی آن است تا افراد با استفاده از الحاقیه هایی که به صورت کابین های امن طراحی شده، به نقاطی که در دسترس نیستند و ارتفاع زیادی دارند به راحتی دسترسی پیدا کنند. این سکوها به طور عمده طوری طراحی شده اند که حداقل تا کمر فرد محصور شده باشند، تا ایمنی بیشتری را تحت پوشش بدهند. باید توجه داشت اپراتور و کارکنان به هیچ وجه نباید روی شاخک ها و الحاقیه هایی که برای این موضوع تهیه و طراحی نشده اند بایستند و جابجایی ارتفاع داشته باشند.
10. کشاورزی
تراکتورها قطعاتی از تجهیزات کشاورزی هستند که هیچ کشاورز دوست ندارد بدون آن باشد، اما یک لیفتراک تطبیق پذیری بیشتری می بخشد. یک گیره عدل به لیفتراک اجازه می دهد تا عدل های یونجه را از مکانی به مکان دیگر منتقل کند. بسیاری از عملیات های بزرگ دارای تجهیزاتی هستند که با آن کار می کنند، اما مزارع کوچکتر می توانند از استفاده از لیفتراک بهره ببرند. با توسعه دهنده های شاخک، شکل ها و اندازه های مختلف، و لیفتراک های موجود از کوچکترین مدل های داخلی گرفته تا لیفتراک های بادی سنگین که برای حمل ظروف حمل و نقل سنگین طراحی شده اند، یک لیفتراک قطعه ای از تجهیزاتی است که هیچ کس نباید بدون آن کار کند.

شما میتوانید برای مشاوره و خرید انواع تجهیزات انبارداری (فروش ریچتراک،فروش پالت تراک،جک پالت دستی،خرید استاکر برقی) باطری لیفتراک ،همچنین انواع خدمات مرتبط با تعمیرات تخصصی لیفتراک و تامین قطعات اصلی لیفتراک (شاخک لیفتراک،لاستیک لیفتراک،صندلی لیفتراک،…) با مجموعه پارت ماشین تماس حاصل فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *